Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Hizmetlerimiz /
DİKKAT VE ALGI TESTLERİ
Orjinal Resim

Modern çağın ve teknolojinin yaşamımıza getirdiği hız alışkanlığı ile birlikte günümüz çocuklarında başladığını bitiremeyen, oturduğunda duramayan, düşünmeden hareket eden, baktığında görmeyen, duyduğunda dinlemeyen, odaklanma ve konsantrasyon problemi yaşayan, bir nesille karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bunlar çocukların günlük yaşamını etkilediği gibi akademik başarısını da doğrudan etkilemektedir. Kurumumuzda eğitimini tamamlamış, uygulama yeterliliği ve deneyimine sahip uzmanlar tarafından uygulanan dikkat ve algı testleri ile çocuğunuzun dikkat dağınıklığı ile ilgili önceden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kurumumuzda uygulanan dikkat ve algı testleri:

* Burdon Dikkat Testi (10-20 Yaş): Burdon Dikkat Testi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri olan çocuklarda dikkat gücünü ölçmeye yönelik kullanılır.

* D2 Dikkat Testi (9-60 Yaş): Seçici dikkatle zihinsel konsantrasyonun belirlenmesinde kullanılan bir testtir. Maksimum 8 dakikada tamamlanan testle psikomotor hız ve performans ölçülmektedir.

* Benton Görsel Bellek Testi (8 Yaş ve Üzeri): Benton görsel bellek testi, mekânsal belleği ölçen bir testtir. Şekilleri hafızada tutma becerisini değerlendiren Benton görsel bellek testi, görsel belleğin algılama ve motor yeteneğinden ayırt edilmesini sağlamaktadır.

* Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi (5-11 Yaş): Bu test, bireylerde görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılır. Çocuklarda zekanın görsel devinimsel motor algılamasında geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya yönelik kullanılır.

* Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi (4-8 Yaş):  Bu test, görsel algı kavramı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğidir. Test çocuklardaki görsel algı problemi veya göz-motor problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılır.

* Porteus Labirent Testi (7-14 Yaş): Genel yeteneği ve bireysel zekayı belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Temkinli davranmak, ileriyi görmek, çeşitli engellerden kendini korumak gibi insanın günlük yaşamındaki davranışlarda gösterdiği beceriyi ölçer.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7