Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Hizmetlerimiz /
SNOEZELEN TERAPY (ÇOKLU DUYU TERAPİSİ)
Orjinal Resim

Çoklu Duyusal Ortam (Snoezelen Therapy) Nedir ?

1970'lerin sonunda iki Hollandalı terapist; Jan Hulsegge ve Ad Verheul, DeHartenburg Enstitüsü'nde duyusal bir çadır ile deneyler yapmışlardır.  Amaç; zihinsel engelli kişiler için keyfi ve duyusal deneyimi artırmaktı.

Snoezelen, yıldan yıla inanılmaz bir büyüme yaşamıştır ve dünya çapında 40'tan fazla ülkede bulunmaktadır. Özellikle görme, işitme, koku ve dokunma duyusuna yönelik uyarıcı materyallerle stres ve kaygının azalması, çocuğun gelişim evrelerinin desteklenmesi, davranış problemlerinin azalmasını hedefler.

 

Çoklu Duyusal Ortamın Faydaları

 Snoezelen Çok Duyusal Ortamlar, hoş çevre, yatıştırıcı sesler, büyüleyici aromalar, dokunsal deneyimler, masaj ve titreşim, vibrosonik hisler ve yumuşak hareketlerle rahat bir atmosfer sunar.

 İlginç ışık efektleri ve rahat oturma, hastanızın hisleri seçerek kendi kendini düzenlemesine izin verir. Ayrıca, Snoezelen ortamı etkileşim ve katılım için fırsatlar sağlar.

Snoezelen, öğrenmeye/gelişime yardımcı olabilir, heyecanlı bir kişiyi rahatlatmaya yardımcı olabilir veya duyusal işleme bozuklukları olan birinin uyanıklık düzeylerini uyarabilir ve yükseltebilir. Dünya çapında binlerce insanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Çoklu Duyusal Ortamın Uygulama Alanları

Ergoterapist (iş-uğraşı terapisti) ve fizyoterapistler okullarda, hastanelerde, uzun süreli bakım tesislerinde, demans bakım ünitelerinde, akıl sağlığı tesislerinde, kiliselerde, toplum merkezlerinde, toplum havuzlarında, rehabilitasyon tesislerinde snoezelen ortamlarında görev alarak kişilerin günlük yaşama adaptasyonunu kolaylaştırmaktadırlar.

 

Çoklu Duyusal Ortam Kimlere Uygulanır?

Otizm

Özel Öğrenme Güçlüğü

Davranış Problemleri

Bilişsel Bozukluklar

Psikolojik Problemler

Beyin Hasarı

Nörolojik Hastalıklar

Az Gören ve İşiten Kişiler

Yaşlılık

Demans, Alzheimer

 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7