Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Hizmetlerimiz /
TOMATİS METODU NE İŞE YARAR?
Orjinal Resim

 Beynimiz düzgün çalışabilmek için uyarıma ihtiyaç duyar. Bu uyarımlar sesler, kokular, hareketler, hisler ve bunun gibi şeylerdir. Her bir saniyede elektriksel uyarıma dönüştürülmüş binlerce duyusal bilgi beyin tarafından işlemlenir.

 Bedenimiz deki en güçlü duyu organının kulak olduğunu biliyor muydunuz? Beyne ulaşan duyu mesajlarının %80’den fazlasının işlemlenmesi sorumluluğu bu karmaşık organımızın omuzlarındadır. Kulak yalnızca sesleri duymamızı sağlayan basit bir akustik koliden ibaret değildir. Bunun ötesinde dinlememizi olanaklı kılan karmaşık bir organdır. Ve bu nedenle de DİKKAT gerektirir. Dikkat bizi ilgilendiren mesajları belirleme ve doğru şekilde analiz etme yetisidir. Tomatis metodunun amacı, dinleme potansiyelinizin tamamını açığa çıkarmanızı sağlamaktır. Tomatis metodu dinletilen müzikte ve insan sesinde ses zıtlıklarının oluşturulmasına dayalı benzersiz bir tekniktir. Tekniğin amacı; beyinde doğal yollarla şaşırma etkisi ve dolayısıyla etkin bir uyarı yaratmaktır. Sistem tarafından işlenen insan sesi ve müzikler hem havadan hem kemikten ses iletimi yapan kulaklık takımı aracılığıyla danışana iletilir. Tomatis metodu uzun vadede beyin kapasitesini doğal yollarla geliştirir. Bu yoğun dinleme programının birkaç hafta boyunca ara vermeden uygulanması önem taşır. Tomatis programları dinleme profilinizi önceden analiz eden sertifikalı uyarıcıların gözetiminde uygulanır.

 Sayısız bilimsel araştırma tarafından doğrulanmış olan tomatis metodu Atlantis danışmanlık merkezinde yetişkin ve çocuğa uygulanmaktadır. Otizm, öğrenme güçlükleri, duyu motor bozukluklar, duygu durum bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar, davranış problemlerinin çözümünde destek veriyor.

 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7