Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
AİLENİN ÇOCUĞU KABULLENİŞ SÜRECİ

Özel bir çocuğa sahip olmak aileler için zor bir süreci beraberinde getirmektedir. Ailedeki her bir ferdin bu süreçte hayatı değişir. Çocuktaki gerek fiziksel gerek davranışsal gerekse bazı becerilerdeki noksanlık ve çevrenin bakış açısı gibi etkenler engelin kabulünü zorlaştırmaktadır. Kabulleniş sürecine kadar oluşan evreler ve ailelerin yaşadığı duygusal durumlar: şok, inanmama ve yadsıma; öfke ve içerleme, pazarlık; depresyon, umutsuzluk ve kabul şeklinde ilerler. 


Çocuğun doğumuyla aile hayal kırıklığı yaşayabilir. Ümitsizlik ve beraberinde engeli görmezden gelme oluşabilir. Hem engeli hem de tedaviyi reddetmemek adına bu tutumun kısa sürede atlatılması çocuğun yararına olacaktır.


Ayrıca aile uzmanlarla, doktorlarla, öğretmenlerle bir pazarlık içerisine girebilir. Hatta doğa üstü güçlerden medet umabilir. Bu konuda erken tanı ve eğitimin önemi konusunda bilgilendirilmesi önemlidir.


Ailenin algısının değişmesi süreci olumlu etkileyecektir. Yetersizlikten çok çocuğun güçlü yanlarına odaklanılmalıdır. Çocuğun özel durumu ona hissettirilmemelidir. Çocuğu hayata hazırlamak adına yararlanılabilecek eğitim olanakları araştırılmalıdır ve bunlar yapılırken zaman kaybetmemeye özen gösterilmelidir.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7