Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
BANYO VE LAZIMLIK EĞİTİMİNDE DUYUSAL SÜREÇ

1.Tuvalet eğitimine hazır olduklarına veya ne zaman gitmeleri gerektiğinin veya gittiklerinin farkında olduklarına dair hiçbir işaret yok.

Duyusal Açıklama:

Vücudun tuvalete gitme zamanının geldiğine dair beyinle bağlantı kurabilmesi, mesane ve bağırsaklardaki alıcılar ve beyin arasında düzgün çalışan bir bağlantı gerektirir. İnteroseptörler, propriyoseptörlere benzer ve genel olarak propriyosepsiyon ve duyusal girdiyi eksik kaydeden çocuklar, interception ile de zorluk çekme eğilimindedir.

Yardım Edecek Fikirler!

En önemli adım, bu büyük olasılıkla duyusal bileşenin farkında olmak ve lazımlık eğitimi olan çocuğu zorlamamak veya zorlamamaktır, çünkü çocuğun ne zaman gitmesi gerektiğini gerçekten tanıyamaması ve tanımlayamaması çok olasıdır.

Lütfen çocuğu bir kaza geçirdiğinde veya tuvalet eğitiminde başarısız olduğunda yanlış bir şey yapmış gibi azarlamayın.

Lütfen tuvalete gittiklerinde "iyi kız ya da erkek" kelimesini kullanmaktan kaçının, bu onların bir kaza geçirdiklerinde "kötü" oldukları anlamına gelir.

Bunlar bağırsak ve organlardaki duyusal reseptörler olduğu için interception üzerinde çalışmak gerçekten mümkün değil... ama yapabileceğiniz şey duyusal temel ve güç duyumları üzerinde çalışmak! Bu, genel olarak duyu sistemlerine yardımcı olacak ve vücudun ve beynin bağlantı kurmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğa zaman verin. Sabırlı ve anlayışlı olun.

 

2.Bebek bezi giymeyi sever.

Duyusal Açıklama:

Birkaç olası duyusal açıklama olabilir... Birincisi, çocuğun değişimi sevmemesidir. Duyusal çocuklar aynılığı ve öngörülebilirliği severler ve ilk günden beri bebek bezi giyerler, bu yüzden sadece değişim eylemi ve yeni bir şey büyük bir faktör olabilir. İkincisi, bazı çocuklar tuvalette lazımlık varken "vücut parçalarını kaybettiklerini" hissederler ve onun yerine bebek beziyle gittiklerinde aynı hissi vermezler. Üçüncüsü, çocuğa başarılı olması ve kaza yapmaması için baskı yapılmışsa, en azından bebek bezinde, koltukta veya kıyafetinde bir kaza için azarlanmayacaktır. Dördüncüsü, çocuk iç çamaşırının hissini dokunsal bir bakış açısından sevmeyebilir.

Yardım Edecek Fikirler!

Durum üzerinde baskı kurmamaya çalışın, mümkün olduğunca eğlenceli ve stressiz hale getirin.

Fikri ve konsepti yavaşça tanıtın, çocuğun iç çamaşırını ilk başta çok kısa bir süre giymesini sağlayın.

Çocuğun vücuduna tam olarak uyan iç çamaşırı seçimine dahil olduğundan emin olun. Dışarıda birçok duyusal dostu seçenek var!

Önce bir "lazımlık sandalyesi" kullanın, bu genellikle çocuk için daha az korkutucu olur.

Bunun yerine çocuğun lazımlık üzerine çömelmesini sağlayın

 

3.Lazımlığa geçmekte zorlanıyor.

Duyusal Açıklama: Bir Lazımlığa geçmek, düşünüldüğünden daha karmaşıktır. Düz kasların kasılması ve gevşemesi olan peristalsis gerektirir. Bu istem dışıdır ve kişi bunu kontrol edemez. Bazen vücut bununla zor anlar yaşar. Diğer bir bileşen ise, beynin "gitme" zamanının geldiği mesajını aldığı iç algılamadır. Beyin bu mesajı almazsa, çocuk bu hissin farkında değildir ve lazımlığa geçmesi gerekir.

Yardım Edecek Fikirler!

Titreşimli bir yastık, peristalsis'i tetiklemeye ve kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Çocuğun her gün saf, filtrelenmiş su ile iyice nemlendirildiğinden emin olun.

Lif bakımından zengin bir diyete teşvik edin.

Gıda alerjileri ve intoleransı kabızlığa neden olabilir, bu yüzden bunu ekarte ettiğinizden emin olun.

Sıcak bir banyo deneyin.

Beynin genel duyusal kaydı işlemesine yardımcı olmak için her gün güç hislerine odaklanın.

 

4.Evde banyoda olmaktan endişe duyuyor.

Duyusal Açıklama:

Bu sayfada listelenen zorluklardan da görebileceğiniz gibi, tuvalete gitmek ve gidebilmekle ilgili BİRÇOK olası duyusal faktör vardır. Kaygı, çocuğun gerekli olduğu ve/veya "gitmeye çalışması" istendiği anda ortaya çıkabilir. Bu, başarılı olması için çocuğa uygulanan baskı veya banyoyu kullanmanın diğer duyusal bileşenleri tarafından tetiklenebilir. Belki çocuk aynayı sevmiyordur...belki tuvaletin sesidir...belki banyodaki sabun kokusu ya da banyoya gitmenin getirdiği kokular...

Çeşitli duyusal bileşenleri değerlendirmek ve analiz etmek ve mümkün olduğunca ayarlamak ve uyarlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Banyonun kendisi korkutucu ve tahmin edilemez bir yer olabilir ve buna gerçek tuvaletin beklentilerini ve faktörlerini eklersiniz.

Yardım Edecek Fikirler!

Banyodayken derin nefes almayı teşvik edin, bu sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Banyo ortamını değerlendirin ve çocuğunuzun duyusal sinyallerini yakından izleyin. Çok mu gürültülü? Çok fazla yankı mı? Çok parlak? Komik kokular? Çocuk sert klozet kapağı hissini sevmiyor mu? Bunlar sadece birkaç örnek... koltuğu yumuşak bir minderle değiştirin, yankıyı azaltmak için geniş bir kilim ekleyin, çocuk banyodan çıktıktan sonra tuvaleti sifonu çekmek için bekleyin, vb.

Dikkat dağıtmak ve kendi kendini düzenlemeye yardımcı olmak için şarkılar söyleyin veya alkış ve ritim oyunları oynayın.

Banyo lavabosunu ve küvetini dağınık oyun ve kabarcık dağ için bir yer olarak kullanın, böylece sadece stresli hatıralar değil, hoş hatıraların yeri haline gelir.

 

5. Umumi tuvaletlere girmeyi reddediyor.

Duyusal Açıklama:

Umumi tuvalet, en fazla uyarıcı ve duyusal açıdan düşmanca olan yerlerden biridir ve daha da kötüye gitmeye devam etmektedir. Son derece gürültülü ve öngörülemeyen sifonlu otomatik tuvaletler ve el kurutma makinelerinden çok güçlü oda spreyi kokularına kadar. Bunu söylemenin gerçekten başka bir yolu yok, umumi tuvaletler gerçekten de dünyanın en düşmanca duyusal yeri olabilir.

Yardım Edecek Fikirler!

Tabii ki, mümkünse onlardan kaçının. Evden çıkmadan önce buna göre plan yapın.

Ne pahasına olursa olsun büyük umumi tuvaletlerden kaçının, fazladan bir yolculuk yapın veya tek tuvaletli güzel bir benzin istasyonunda durun.

"Aile dostu" ekstra banyoya sahip yerler gerçekten hayat kurtarıcıdır. Bunlara dikkat edin ve bunlara sahip yerlerden alışveriş yapmaya çalışın.

Her zaman sese duyarlı olması gerekmeyen çocuklar için bile DAİMA kulak tıkaçlarını veya gürültü önleyici kulaklıkları yanınıza alın.

Sabırlı ve anlayışlı olun, çünkü ortak banyo deneyimi çocuğun sinir sistemi için gerçekten acı verici olabilir.

 

6. Geceleri ve şekerleme sırasında yatak ıslatma.

Duyusal Açıklama:

Uyku zorlukları duyusal çocuklarla el ele gider ve buna çok ağır uyuyanlar da dahildir. Ağır uyuyanlar, gece ve şekerleme saatlerinde daha fazla yatak ıslatma eğilimindedir. Ayrıca, eğer bir çocuk duyusal kayıtta zorluk çekiyorsa ve interception (beyin mesaneden boşalması gerektiği mesajını alıyor) eksikliği yaşıyorsa, bu çocuk için uyurken gerçek bir zorluk teşkil edecektir. Bu nedenle, çok sesli uyuyan ve/veya mesaneden beyne giden iç algısı zayıf olan bir çocuğunuz olduğunda, gece veya şekerleme zamanında kazalar olması muhtemeldir.

Yardım Edecek Fikirler!

Lütfen buna gerçek bir duyusal meydan okuma olarak saygı gösterin, çocuğa kızmayın.Bunun yerine emici olmayan bir yatak örtüsü ile hazırlanın.6 yaşına veya daha büyük olana kadar yatağı ıslatmak, beklentileri bir kenara bırakmak çocuğa gerçekten yardımcı olabilir.

Yatmadan en az 2 saat önce ve mümkünse şekerlemelerden önce sıvılardan kaçının.

Beynin işlemesine ve duyusal bilgileri kaydetmesine yardımcı olmak için her gün duyusal modülasyona odaklanın.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7