Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
ÇOCUKLARDA DİL BOZUKLUĞUNA DİKKAT
Orjinal Resim
06 Ağustos 2022

Çocuklardaki konuşma bozuklukları ve gecikmeleri konusunda uyarılarda bulunan uzmanlarımız, dil bozukluklarına dikkat çekiyor. Göz ardı edilmesi halinde çevresine kapalı şekilde büyüyen çocuklarda gelişim geriliklerinin arttığını belirten Psikolojik Danışmanımız Zeynep Önder “Çocuklar ismine tepki vermiyorsa, kelime çıktıları yoksa veya çevreye karşı duyarsız kalıyorsa o zaman ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.  

  Çocukların ağızından çıkan ilk kelimeler şüphesiz ebeveynleri için paha biçilemez. Fakat çocukların erken yaşlardaki konuşma bozukluklarını ve gecikmelerini göz ardı etmek, zamana yaymak, büyük risk oluşturuyor. Her çocuğun gelişim süreci farklılık gösterirken, ailelere büyük görevler düşüyor. Özellikle ebeveynlilerin çocukları dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekiyor.

 “Çocuk konuşmaya başladığında, tek kelimeyle bize birçok şeyi anlatmaya çalışıyor olabilir”

Çocuklardaki konuşma bozukluğu ve geriliğin doğumdan itibaren takip edilmesi gerek bir süreç olduğunu belirten Psikolojik Danışmanımız Zeynep Önder “Bebek kendini ilk olarak ağlayarak ifade etmeye çalışır. İsteklerini ve ihtiyaçlarını ağlayarak çevresine anlatmaya çabalar. Daha sonrasında babıldama dönemi gelir 6-7 ay süren bu dönemde bebek hecelerle ses çıkarmaya başlar. Ortalama 1 yaşına geldiğinde ise kelime çıktıları vermeye başlar örneğin anne, baba, dede gibi sözcükler söyler. Çocuk konuşmaya başladığında aslında tek kelimeyle bize birçok şeyi anlatmaya çalışıyor olabilir. Eğer çocuk gelişimi normalinin dışında performans sergiliyorsa örneğin ismine tepki vermiyorsa, kelime çıktıları yoksa veya çevreye karşı duyarsız kalıyorsa o zaman ailenin harekete geçmesi gerekmektedir.” diyor.

  “Bebekler ortalama 1 yaş civarına geldiğinde hala daha kelime çıktısı yoksa harekete geçilmelidir”

Bebeklerin daha birkaç aylıkken annesini sesi tanıyıp tepki verdiğini ifade eden Önder “ Çevresel faktörler bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Eğer çevresel faktörlere bebeklikten itibaren duyarsızsa ismine tepki vermiyorsa, hiçbir şekilde ailesi ve çevresi ile iletişime geçmiyorsa aileler dikkat etmelidir. Bebekler ortalama 1 yaş civarına geldiğinde hala daha kelime çıktısı yoksa ve çevreye ilgisizlik hala daha devem ediyorsa harekete geçmekte fayda var” diye konuştu.

  “Sağlık taraması ve özel eğitimin eş zamanlı olarak ilerlemesi gerekiyor”

Çocuklarda dil bozukluğu tanısı koyulduğundan itibaren hem sağlık taramasından hem de özel eğitimden birlikte yapılması gerektiğinin altını çizen Önder, “ Maalesef ki aileler genelde sağlık taramasından bebeklerini geçirip, özel eğitimi arka plana atıyor bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Hem sağlık taraması hem de özel eğitimin eş zamanlı olarak ilerlemesi gerekir. Tanı aldıktan sonra özel eğitime başlamak, erken müdahaleyle, yoğun ve doğru eğitime oldukça önemli. Dil bizim iletişim kuramızdaki en temel kaynağı, eğer iletişim kuramazsak öğrenemeyiz bu durumda gelişim geriliği demektir. Birey çevresi ile iletişim kuramadıkça çevreye kapalı oldukça gelişim geriliği göstermeye başlar ve kendi gelişim yaşının oldukça gerisinde performans sergiler” şeklinde konuştu.

Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7