Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber /
BİR KELİME DUYMAK İÇİN GELDİKLERİ TÜRKİYE´DE MUTLULUKLARI KATLANDI
Orjinal Resim
23 Ocak 2023

  Almanya’da yaşayan Ali-Gülten Ceylan çifti, 18 aylık olan çocuklarında bazı hareketlerin ters gitmesinden şüphelenerek doktorların yolunu tuttu. Avrupalı doktorların, “Hiçbir şey yok. Gelişim ile bunlar ortadan kalkacak” dediği Miran’ın otizm olduğunu ortaya çıkınca ailesi çareyi Türkiye’de buldu. 

  Almanya’da yaşayan Ali-Gülten Ceylan çifti, 18 aylık olan çocukları Miran’ın kendileri ile hiç temas kurmadığını anlayınca, bir şeylerin ters gittiğini fark etti. Aile hemen Miran’ı doktora götürdü. Avrupalı doktorlar Miran için ilk olarak, “Hiçbir şey yok. Gelişim ile bunlar ortadan kalkacak. Herşey normal” dedi.  Ancak iki yaşını da geçen Miran’ın hareketleri düzelmeyince aile tekrar doktora gitmeye karar verdi. Uygulanan testlerin ardından Miran’a otizm teşhisi konuldu. 

  Avrupa’daki eğitim yetersiz kaldı

  Bunun üzerine Ceylan ailesi hemen özel eğitim arayışına girdi. Ergoterapi, logopedi gibi birçok yöntemi deneyen ailesi, çocuklarında gelişimi fark edemeyince, Miran için tekrar arayışa girdi. Aile devam eden arayışlarından sonra Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Danışmanlık Merkezi ile tanıştı. Bir süre sonra Türkiye’ye gelen aile, uygulanan 4 haftalık yoğun eğitim sonrasında Miran’ın ağzından ilk kez 6 yaşında ilk kelimeleri duydu. Doğa ile iç içe, hayvanlar ile terapi ve kaliteli eğitim sayesinde ilk kez, ‘Baba’ diyen Miran, babasını duygulandırdı. 

  Yaşanan süreci anlatan baba Ali Ceylan, “Oğlum Miran’ın 18 aylıkken bizlere bakmadığını fark ettik. O dönem kendimizce testler yapmaya başladık. Sevdiği şarkılara reaksiyon gösteriyordu ama bize reaksiyon göstermiyordu. Biz bunun üzerine gitmeye karar verdik ve Miran’ı çocuk uzmanlarına gösterip, kontrollerden geçirdik. O yaşta bize tanı koyulamayacağını, her şeyin normal olduğunu, gelişim ile birlikte bunların ortadan kalkacağını söylediler. İki yaşını geçtiğinde biz tekrar doktorları ziyaret ettik. Uzmanlar Miran’a otizm tanısı koydular. Almanya’da farklı farklı eğitimlere başvurduk. Yaklaşık 4 yıl geçti, fazla bir mesafe kat edemediğini fark ettik. Akabinde Türkiye’deki özel eğitime, Atlantis’e ulaştık. Buraya gelmemiz biraz zaman aldı. Kendimizi bu duruma hazırlamamız gerekiyordu. Buraya geldikten sonra bunun yanlış bir karar olduğunu fark ettik. Keşke hemen gelseydik” dedi.

  İlk kez 6 yaşında, ‘Baba’ dedi.  

  Oğlunun konuşamamasının kendileri için çok zor bir süreç olduğunu söyleyen Ali Ceylan, “ Miran istediklerini ifade edemediği dönemlerde hırçın oluyordu. Biz bunun logopedi üzerinden gitmeye çalıştık. Bir verim alamadık. 18 aylıkken bir sefer, ‘Anne’ dedi. Burada geçirdiğimiz 4 haftalık eğitim programı akabinde, ömründe hiç demediği kadar, ‘Anne’ dedi. Bir sefer de benden bir şey istediğinde, ‘Baba’ diye seslendi. Bu da bizim çok değerli. Çocuğunuzdan herhangi bir kelime duymadığınızda bu bizi zorluyor. Keşke bir şeyler söyleyebilse, istedikleri ifade etse ve bizde ona yardımcı olabilsek. İlk, ‘Baba’ dediğinde hazır değildim, ister istemez insan duygulanıyor, duygulandım. Bir kelime için 2 bin 500 kilometre yol geldik. Hiç sıkıntı yok. Tekrar geleceğiz” diye konuştu.  

  Avrupa’da eğitimin olduğunu ama devamlılığı olan eğitim programının olmadığını söyleyen Ali Ceylan, “Haftada bir sefer, 45’er dakika. Bu yeterli gelmiyor. Buradaki devamlılık önemli. Burayı özel yapan, eğitmenler, doğası, hayvanlar çocukların iç içe olması farklı” ifadelerini kullandı. 

  

Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7