Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
ÇOCUĞUM KREŞTE SORUN YAŞIYOR NE YAPMALIYIM?

Çocuklarımız yeni bir ortama ayak uydurma konusunda zorlanabilirler. Onları bu noktada anlamaya çalışmalıyız ve sorunu çözmeye onları dinleyerek düşüncelerine değer vererek başlamalıyız. 

Çocuğumuzun okulda yaşayabileceği sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

    1- Aşırı hareketlilik veya çekingenlik 
    2- Yemek alışkanlıkları 
    3- Tuvalet alışkanlıkları 
    4- Uyku sorunu
    5- Tikler 
    6- Okul fobisi 
    7- Konuşma bozukluğu vb.

Yukarıdakiler ve bu gibi sorunlar çocuklarımızın okulda sorun yaşamalarına sebep olacaktır. Öncelikle bu tarz sorunların üstesinden gelecek olan kişi anne ve babalardır. Anne ve babalar bu sorunları özümseyerek çözüm yolları bulmalı ve çocuklarına bu anlamda yardımcı olmalıdırlar. En etkili çözüm yolu problemlerin en doğru şekilde belirlenmesi ve çözüm yolu araştırmasının yapılmasıdır. 

Çocuklar yaşıtlarıyla kıyaslanmamalıdır. Örneğin aşırı haraketli çocuk bedensel olarak aktif olabileceği spor aktivitelerine yönlendirilebilir. Bu tarz çözümler çocuğun hayatını kolaylaştıracak ve okulda daha az sorun yaşamasına neden olacaktır. Çocuklara farklı yemek çeşitleri onların seveceği sunumlar ile verilebilir. Yapılan bu küçük eylemler sorunların daha aza inmesine yardımcı olacaktır. Sorun belirlenip çözüm yolu oluşturmak bizim ve çocuğumuzun en az sorun ile bu dönemin üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır. 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7