Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
ÇOCUĞUM OTİZMLİ NE YAPMALIYIM?

Otizm doğuştan gelen nörogelişimsel bir bozukluktur.Genellikle 0-3 yaş arasında belirtileri görülmeye başlar, bu nedenle çocuğunuzun farklı olmasının nedenini kendinizde aramayın.

Bu yorucu ve zor süreci daha sağlıklı atlatabilmek ve çoğunuza daha fazla yararlı olmak için psikolojik destek alabilirsiniz. Ayrıca en kısa zamanda çocuğunuzun yoğun bireysel eğitim(özel eğitim) almasını sağlamalısınız. Çocuğunuz eğitimin ilk süreçlerinde zorlanabilir, rutinleri değiştiği için davranış problemleri geliştirebilir unutmayalım ki bu geçici bir süreçtir ve eğitimin bir parçasıdır. Eğitmeninizin sizi yönlendirdiği şekilde çoğunuza olan tutumlarınızı değiştirmeli ve geliştirmelisiniz. Çocuğunuza karşı göstermiş olduğunuz yanlış tutumlar (zorlayıcı, baskıcı, umursamaz vb.) çocuğunuzun problem davranışlarını arttırarak bu süreci daha zor atlatmanıza neden olacaktır. 


ÇOCUĞUM KAÇ SEANS VE HANGİ EĞİTİMLERİ ALMALIDIR? 

Her birey özeldir ve ihtiyaçları kendine özgüdür. Bu nedenle çocuğunuzu değerlendiren eğitmenler çoğunuzun gereksinimlerini ve öncelikli gereksinimlerini belirleyip kaç saat ve ne sıklıkla bireysel eğitim almanız gerektiği konusunda sizi bilgilendireceklerdir. Eğitmenimiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda çoğunuzun farklı alanlardaki sınırlılıklarına göre sizi; 

*Duyu bütünleme 
*At terapisi (Hippoterapi)
*Havuz terapisi (Hidroterapi)
*Berard 
*Spor Eğitimi 
*Oyun Terapisi, gibi destekleyici eğitimlere yönlendirecektir.  Unutmayalım ki gelişim bir bütündür ve bu eğitimler de bireysel eğitimin bir parçasıdır. 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7