Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
ÇOCUĞUMDA GELİŞİM GERİLİĞİ VAR MI?

Gelişim insan yaşamının vazgeçilmez bir olgusudur. Bu olgudan yola çıkacak olursak gelişim sürekli olarak devam eden ve döllenmeden başlayarak sosyal, duygusal, zihinsel ve dil yönünden kişi için gerekli olan aşamaya kadar hep ilerleme gösteren değişimidir.

Çocuğunuzda gelişim geriliğinin var olup olmadığını söyleyebilmemiz için öncelikle gelişimin çok yönlü aşamalarını kaydedip bu aşamalarla bitlikte çocuğu gözlemlemeliyiz. 

Çocuğumuz çevresel ve biyolojik bir nedenle gelişim geriliği yaşayabilir. Gelişim geriliği denildiğinde en önemli etken erken teşhistir. Her çocukta belirli ay ve yaş dönemlerinde beklenen birtakım beceriler vardır. Gelişim geriliği; sosyal, duygusal, dil, fiziksel, zihinsel alanlarda olabilir.

Dil alanında; konuşma gecikmesi, fiziksel alanda bebeğin koşma, yürüme gibi motor becerilerinde gerilik olması, sosyal alanda iletişimin sınırlı olması ve saldırgan davranışlarda bulunulması, zihinsel alanda kavramların gelişmemesi, ilişki kurmada sınırlılık gibi durumlarda çocuğumda gelişim geriliği var mı sorusunu akla getirilerek bir uzmana başvurulmalıdır.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7