Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
ÇOCUĞUMDA YÜRÜTEÇ KULLANMALI MIYIM?

Anne-babalar genellikle, çocuklarının yürüteç kullanınca daha erken yürüyebileceklerini düşünmektedir.

Fakat yürüteç kullanmanın erken yürümeye bir katkısı yoktur. Aksine yürüteç kullanımıyla bebekler normal gelişim basamaklarını sırasıyla tamamlamadan geçerler.Yere basmaya hazır olmayan çocuk ayaklarına ağırlık verdiğinde ayak deformiteleri oluşabilmektedir. Ayağa kalkmak için normal gelişimini tamamlamayan bebek yürüteçte parmak ucunda yürür ve bu ileri dönemde parmak ucu yürüyüşüne neden olabilmektedir. Ayrıca omurga yerçekimine karşı dik duruşa hazır olmadığından yürüteç kullanmak bebeklerde çeşitli omurga problemlerine (skolyoz, kifoz, kifo-skolyoz) yol açabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı yürüteç kullanımı uzmanlar tarafından da önerilmemektedir.

Çocuğum emeklemeden yürüdü bir problemle karşılaşır mıyım?

Bebekler yürümeye başlamadan önce sürünme, emekleme ve sıralama yaparak ayaklarına ağırlık vermeyi öğrenirler. Bu dönemlerde bebeklerin eklem pozisyon hisleri gelişir ve vücut pozisyon geçişleri için hazır hale gelmektedir.

Bebeklerin ayağa kalkmadan önce yüzüstü pozisyonda oyunlar oynaması, sürünme ve emekleme denemeleri, oturma ve emekleme pozisyonunda ağırlık aktarmaları yapması eklem pozisyon hissinin gelişiminin yanında kalça ve gövde kontrolü sağlayan kaslarında gelişmesini sağlamaktadır.

Bu nedenle emeklemeden yürüyen çocuklarda ilerde denge ve koordinasyon problemleri görülebilmektedir. Ancak emeklemeden yürüyen çocuklarda fiziksel problemler oluşabileceği gibi hiçbir gelişimsel problemde yaşanmayabilir, emekleme basamağını alternatif fiziksel aktiviteler tamamlayabilmektedir.
 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7