Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
ÇOCUKLARDA GÜNLÜK YAŞAM AKTİVİTE PROBLEMLERİ

Birçok anne ve baba çocuklarının tırnak ve saç kesimleri esnasında sıkıntı yaşamış veya yaşamaktalardır. Tırnağın istemeden fazla kesimine bağlı oluşan veya saç kesiminde yaşanmış olumsuz tecrübeler bu sorunlara neden olabilir. Fakat bunların dışında olumsuz bir tecrübe yaşamamasına rağmen, hiçbir şekilde tırnaklarını ve saçını kestirmelerine müsaade etmeyen çocuklara da tanık olabiliyoruz. Bu bebeklerimiz / çocuklarımız, saç ve tırnak kestirmeye direnç göstermenin yanı sıra çoğu zaman etiketli kıyafetler giymekte, banyo yapmakta zorluk yaşayabiliyor. Bu saydığımız durumları yaşayan çocuklarda tactile hypersensitivity dediğimiz dokunsal hassasiyet durumu söz konusu olabilir.

Dokunma sistemi, tehlikeli veya hoş olmayan durumlara karşı bizi uyaran koruyucu bir fonksiyonu mevcuttur. Bazı çocuklarda, dokunsal sistemin bu işlevi normal çalışmaz. İşte bu çocuklarımız tırnak kestirmek gibi öz bakım becerilerinde çok rahatsız ve tepkisel olurlar. Çünkü çoğu dokunma eylemini rahatsız ve / veya korkutucu olarak algılarlar, sonuçta ya kaçış pozisyonu alırlar ya da dürtüselleşme gibi tepki gösterebilirler.

Saç kesme problemi eğer dokunsal hassasiyetten kaynaklanıyorsa kestirmeye zorlanmamalı, olumsuz deneyim yaşatılmamalıdır. Evde saç diplerine hafif baskılar yaparak masaj uygulayabilir, farklı dokudaki materyaller ile saç ve boyun çevresine uyaranlar verebilirsiniz. Sevdiği ve güvendiği birileri ve oyuncağı ile kuaföre gidip olumlu deneyimler yaşatmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Çocukların tırnak kesilmesine tepki göstermesi de dokunsal hassasiyet belirtisi olabilir. Tırnak kesme problemi için ise tırnakları kesmeden önce parmaklara birkaç saniye basınç uygulayabilir, parmak basınçlarını destekleyen oyun hamuru, kinetik kum gibi aktiviteleri oynayabilir, ellere masaj yapabilirsiniz. Hatta önce kendi tırnağınızı kesip ona rol model olabilirsiniz.

Duyu bütünleme bozukluğu yaşayan çocukların günlük aktivitelerinde başka problemlerle de karşılaşılmaktadır. Bunlar diş fırçalama, tuvalet, giyinme, yeme-içme olabilmektedir. Bu problemlerin hepsinin duyu bütünleme bozukluğundan dolayı mı yoksa altında yatan başka bir nedenin olup olmadığını belirlemek ve iyi bir gözlem yapmak gerekir. Doğru değerlendirme ve terapiler ile üstesinden gelinebilir.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7