Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU VE PARMAK UCU YÜRÜYÜŞ

Parmak ucu yürüyüşü ayak parmak ucunda topuğa ve ayağın arklarına ağırlık aktarılmadan gerçekleşen yürüyüş çeşididir.Yürümeye yeni başlayan çocuklarda oldukça sık görülmesine karşın 2 yaşına kadar normal kabul edilir.Serebral palsi ilerleyici kas hastalığı veya sinir ve kastaki başka problemlerden kaynaklı olarak da görülebilir bunlara ek olarak otizmli çocuklarda da karşımıza çıkmaktadır.

Otizmli çocuklarda kaslar ile ilgili her şeyin normal olmasına rağmen davranış bozukluğuna bağlı olarak parmak ucu yürüyüşü ortaya çıkabilmektedir.

Peki parmak ucu yürüyüşünün sonuçları nelerdir?

Kalıcı parmak ucu yürüme çocuğumuzun denge sistemini etkileyecek ve düşme riskini oldukça arttıracaktır.Henüz kıkırdak yapıda olan ayak ,ayakbileği kemiklerinde kalıcı şekil bozukluğuna (deformitelere) neden olacaktır .Düzgün biçimde ağırlık aktarmayan çocuklarda ayağın fizyolojik gelişimi etkilenecek kas gücü de etkilenecektir. Kas gücünün etkilenmesi ,propioseptif uyaranların eksikliği vücut farkındalığını olumsuz yönden etkilenmesine neden olacak oluşan deformiteler  genel postüral bozuklukları da beraberinde getirecektir.

Peki bu problemi gidermek için bizler nerelere başvurabiliriz?

Öncelikle sorunun nedenini doğru bir şekilde belirleyebilmek için bir ortopediste görünmek en doğru karar olacaktır. Fizyolojik bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığından emin olduktan sonra bu problemin davranış boyutunu ele alıp duyu bütünleme alanında çalışan fizyoterapist ve ergoterapistlere danışılmalı uygun bir değerlendirmenin ardından çocuğun duyusal profiline uygun bir  tedaviye başlanmalıdır.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7