Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Makaleler /
TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitimine başlama süreci 18 ile 24 ay aralığında olmakla beraber daha birçok önkoşul barındırmaktadır. Bulunması gereken önkoşullar; çocuğun mesane kontrolünü sağlaması gerekmektedir. Gün içinde boşaltım stabil olmalıdır. Kendi başına basit kıyafetleri çıkarabilmelidir. Jest ve mimiklerle tuvaletinin geldiğini belli edebilmelidir. Altının ıslandığını ve kirlendiğini belli edebilmelidir. 3-4 dakika civarında oturur vaziyette bekleyebilmelidir. Söylediğiniz basit komutları yerine getirebilmelidir. Bu önkoşullardan bireyde çoğu mevcutsa kısa ve başarılı bir süreç olacaktır. Yoksa süreç biraz daha uzayacaktır.

Bireyin Kuruluk Süresinin Belirlenmesi

10-14 gün bireyin gündüz uyanık olduğu sürelerde kuruluk kaydı tutulmalıdır. Her yarım saatte bir bezi kontrol edilip kuruysa bu sürelerde tuvalete götürülmelidir. Çiş veya kaka yapıldıysa kaydedilmelidir. Tuvaletini yapmadıysa bez bağlanıp çıkarılır ve kaydedilir. Çocuğun kendi isteğiyle gittiği ve tuvaletini yaptığı zamanlarda kaydedilir. Bu kayıtlardan sonra bireyin kuru kalma süresi 1 saat ve üzerindeyse gündüz tuvalet kontrolüne başlanabilir.

Uygulama Süreci

Birey sabah uyandığında tuvalete götürülür. Tuvaletini yapması için maksimum 10 dk süre verilir yapmassa altına bez bağlanmadan çıkarılır. İki tuvalete gitme arasında aralık belirlenir (1saat 10 dk). Belirlenen süreden 10 dk önce tuvalete götürülür eger yaparsa birey pekiştirilir. Yapmazsa tuvaletten çıkarılıp 5 dk sonra tekrar götürülür. Yine yapmazsa bir sonraki sefer beklenilir. Bireyin tuvaletteki çiş veya kaka hareketleri kaydedilir. 4/5 oranında boşaltım sağlandıysa iki tuvalet arasında ki süre uzatılır. Uzatılan süre boyunca bu oran yakalanırsa süre tekrar uzatılabilir.

Bireyi tuvalete istekli hale getirebilmek için ödüller kullanılabilir. Dramatizasyon yapılabilir örneğin sevdiği oyuncak bebeğe çişini yaptırmak gibi.

Bireyin kendini güvende hissedebilmesi için ayakları yere basmalıdır bunun içinde lazımlık kullanılabilir.

Olumsuz davranışlarda (altına kaçırması gibi) tepki vermemeye özen gösterilmelidir.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7