Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Gelişim Geriliği /
Gelişim Geriliği Belirtileri

Çocuklarda gelişim geriliğinin en büyük belirtisi konuşmada gecikmedir. Yaşıtlarına göre daha az kelime çıktısı verme veya sadece kendi anladıkları dilde mırıldanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Konuşma gibi dil ve motor gelişiminde gecikmenin yanında fiziksel, zihinsel ve kişisel- sosyal alanda da gelişim geriliği görülebilir.

Bebeğin fiziksel gelişim alanında yürüme, koşma, zıplama, tutma gibi motor becerilerde geri kalma görülebilir. Çocuğun boy ve kilosunun yaşıtlarından çok geride seyretmesi de buna örnek gösterilebilir.

Zihinsel alanda gelişim geriliğine sahip olan çocuklarda kavramların gelişmemesi, neden-sonuç ilişkilerinin, problem çözme becerilerinin gelişmemesi görülebilir.

Gelişim geriliğinde en çok ihmal edilen alan ise kişisel ve sosyal alandır. Kişisel gelişim geriliği çocuğun günlük rutin aktiviteleri olan beslenme, giyinme, tuvalet gibi öz bakım becerilerini yerine getirmede yaşadığı yetersizlik olarak ifade edilebilir. Sosyal becerilerde eksiklik yaşayan çocuklarda saldırganlaşma ve hırçınlık görülebilir. Bu çocuklar, arkadaşları ile nasıl iletişim kuracağını bilemezler.


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7