Rotamız Mutluluk
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Gelişim Geriliği /
Gelişim Geriliği Hangi Gelişim Alanlarında Olur

Gelişim Geriliği; biyolojik veya çevresel koşulların yetersizliği nedeniyle bireyin sosyal duygusal, dil, fiziksel ve zihinsel gelişim alanlarında yaşıtlarına göre geri kalması durumudur. Bu durumu erken farketmek ve eğitimle beraber tedavi sürecine başlamak çok önemlidir.

Gelişim Geriliği Hangi Gelişim Alanlarında Olur?

-Konuşma ve Dil Gelişimi ; En büyük habercisi konuşmanın gecikmesidir. Çocuk yaşıtlarına göre daha az kelime kullanıyor veya kendi geliştirdiği bir dilde kendini ifade etmeye çalışıyor olabilir. Konuşmanın gecikmesi sadece gelişim geriliğinin değil, bazı ciddi patolojik problemlerin de habercisi olabilir.

-Motor Gelişim Geriliği ; Kaba ya da ince motor kabiliyetlerinde görülen gelişim geriliğidir.

-Bilişsel Gelişim Geriliği; Zihinsel (mental) alanda ya da bilişsel alanda gerilik olarak tanımlanabilir. Zihinsel alanda gerilik , kavramların gelişememesi neden sonuç ilişkisi kuramama , problem çözme becerilerinin gelişmemesi olarak tanımlanabilir. Bilişsel alanda gerilik ise ; bakış açısı ,sezgi, ima edileni anlamama olarak tanımlanabilir.

-Kişisel ve Sosyal Gelişim Geriliği ; Kişisel gelişim geriliği çocuğun günlük rutin aktiviteleri olan beslenme , giyinme, tuvalet gibi öz bakım becerilerini yerine getirmede yaşadığı yetersizlik olarak ifade edilebilir. Sosyal gelişim geriliği ise ; çocuğun sosyal çevresi ile nasıl iletişim kuracağını bilememesidir.

 


Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon l Yazılım K7